معرفی دانشگاه صنعتی شیراز

دانشگاه صنعتی شیراز

فارس
به این دانشگاه امتیاز دهید

صفحه دانشگاه کامل و دقیق است و به من در کسب اطلاعات مورد نظرم کمک کرد.

 • کیفیت آموزش
 • فضا و امکانات
 • اساتید
 • نظم اداری
 • دسترسی
 • امتیاز ثبت شده
 • دیدگاه ثبت شده
 • 5
 • 1
 • صحت اطلاعات
 • رای ثبت شده
 • 0%
 • 0

تاریخچه دانشگاه صنعتی شیراز

دانشگاه صنعتی شیراز

با افزایش تعداد دانشگاه های دولتی در ایران و دشوار شدن شرایط پذیرش در این دانشگاه ها بسیاری از دانشجویان و داوطلبان علاقه دارند تا در مورد این دانشگاه ها اطلاعات کافی قبل از پذیرش در دانشگاه داشته باشند. استادیو به عنوان پلت فرم تعاملی دانشجویان و اساتید اطلاعات و نقد کلیه دانشگاه های ایران را ارائه می دهد. یکی از دانشگاه های دولتی مطرح در ایران که یکی از برترین دانشگاه های ایران و جهان است، دانشگاه صنعتی شیراز است. دانشگاه صنعتی شیراز دومین دانشگاه دولتی در استان فارس است که در سال 1383 شمسی به دستور و حمایت وزیر علوم تحقیقات و فناوری دولت وقت سال 1383 آقای جعفر توفیقی ساخته و تأسیس شد. این دانشگاه همانند سایر دانشگاه های دولتی ایران از طریق برگزاری آزمون سراسری در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد. داوطلبان و دانش آموزان با گروه های آموزشی زبان، علوم تجربی، ریاضی- فیزیک در صورت قبولی و کسب رتبه مورد نیاز برای تحصیل در این دانشگاه پذیرفته می شوند. این دانشگاه بیش از 4 دهه است که در حوزه رشته های فنی- مهندسی به فعالیت و پژوهش می پردازد که در حال حاضر 1810 دانشجوی فعال در 3 مقطع تحصیلی و 210 استاد مدعو، هیئت علمی و پیمانی دارد.

دانشگاه صنعتی شیراز کجاست؟

دانشگاه صنعتی شیراز از سراسر ایران و متناسب با رتبه کسب شده توسط داوطلبان دانشجو می پذیرد؛ به همین دلیل اطلاع از موقعیت مکانی دانشگاه از شرایطی است که باعث تصمیم آگاهانه تر داوطلبان و دانشجویان می شود. این دانشگاه جهت افزایش سطح علمی دانشجویان و رشد و ارتقاء جایگاه علمی دانشگاه و سطح علمی آن برای رشته های مختلفی که در این دانشگاه تدریس می شود، دانشکده های تخصصی احداث کرده است که هر دانشکده دارای کلاس های مجهز، آزمایشگاه و کارگاه های مجهز و مرتبط با حوزه همان رشته ها می باشد. ساختمان اصلی این دانشگاه در استان فارس شرق شهر شیراز، بلوار مدرس واقع شده است. ساختمان جدید آن نیز در شمال غرب شیراز، شهر جدید صدرا در حال ساخت است. این دانشگاه با حمایت و اهتمام وزارت علوم و فناوری نیز یک دفتر مدیریت در شهر تهران احداث کرده است. این دفتر نیز در خیابان انقلاب، ضلع شمالی ایستگاه مترو دروازه دولت، کوچه کریمی پلاک 10 واقع شده است.

 رنک دانشگاه صنعتی شیراز

دانشگاه صنعتی به عنوان یکی از برترین دانشگاه های دولتی در ایران و به ویژه در جنوب کشور شناخته شده است که سالانه در آن پژوهش های علمی زیادی انجام می شود. همین موضوع تأثیر به سزایی در افزایش علاقه دانشجویان و داوطلبان برای پذیرش در این دانشگاه شده است. علاوه بر این انجام تحقیقات گسترده در رشته های تخصصی باعث افزایش سطح علمی این دانشگاه در ایران و جهان شده و باعث نام گذاری آن با عنوان دانشکده صنعت الکترونیک شده است.

 بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام شده در این دانشگاه تا کنون 2023 مقاله علمی در نشریات و همایش های داخلی منتشر شده که از بین آن ها 118 مقاله ژورنالی و 1905 مقاله کنفرانسی بوده است. همچنین در این دانشگاه 3 همایش بین المللی و بر جسته برگزار شده است. همچنین تعداد 386 مقاله معتبر بین المللی ثبت شده در این دانشگاه انجام شده است. با این تفاسیر رتبه دانشگاه صنعتی شیراز در کشور بنا بر تولید علم، رتبه 123 و از نظر تولید علم در بین دانشگاه های دولتی رتبه 56 است

شرایط ورود به دانشگاه صنعتی شیراز

دانشگاه صنعتی شیراز جایگاه علمی بسیار خوبی را به دلیل انجام پژوهش های عالی رتبه به خود اختصاص داده است. به همین دلیل قبولی در دانشگاه همانند پذیرش در برخی از دانشگاه های دولتی برتر در ایران تا حدودی دشوار است. طبق آخرین تحقیقات انجام شده این دانشگاه در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا 461 نفر از طریق آزمون سراسری و 31 نفر از طریق فرا خوان استعداد درخشان در این دانشگاه پذیرفته شده اند. این دانشگاه از اقصی نقاط ایران در صورت کسب رتبه قابل در رشته های مختلف دانشجو می پذیرد. دانشجویان بومی استان فارس شهر شیراز با داشتن رتبه قبولی 1000 تا 2000 در آزمون سراسری می توانند در رشته های مدیریتی این دانشگاه ادامه تحصیل دهند. برای پذیرفته شدن در رشته های مهندسی از جمله مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع؛ مهندسی معماری و ... لازم است که داوطلبان رتبه های زیر 1000 را کسب کنند

 شرایط انتقالی به دانشگاه صنعتی شیراز

دانشگاه های دولتی برتر در ایران، از سراسر ایران و در رشته مختلف در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد. برخی از دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه ها غیر بومی هستند و ممکن اسکان در شهرهای دور و ادامه تحصیل در این دانشگاه ها دشوار باشد. دانشگاه دولتی شیراز برای تحصیل آسان و ایجاد امکان سکونت در شهر شیراز با در خواست انتقالی دانشجویان سایر دانشگاه های دولتی را برای تحصیل در دانشگاه صنعتی شیراز موافقت می کند.

این دانشگاه به دو صورت انتقال دائم و انتقال موقت دانشجویان را جذب می کند. دانشجویان می توانند برای تحصیل در دانشگاه شیراز از دانشگاه محل تحصیل فعلی نامه در خواست انتقالی را دریافت و سپس به همراه ریز نمرات تمام نیم سال های تحصیلی و مستنداتی که مربوط به شرایط خاص را تکمیل و در سایت دانشگاه صنعتی آپلود کنند. دانشگاه شیراز نیز پس از بررسی شرایط دانشجویان و در صورت وجود ظرفیت با در خواست انتقالی دانشجویان جدید موافقت می کند.

شرایط پذیرش بدون آزمون و کنکور دانشگاه صنعتی شیراز

برخی از دانشگاه های دولتی ایران جهت رشد سطح علمی دانشگاه و ارتقاء جایگاه فعلی دانشگاه خود، از بین دانشجویان برتر در سایر دانشگاه های دولتی دانشجو می پذیرند. دانشگاه صنعتی شیراز نیز در جهت اجرای طرح فرا خوان جذب دانشجویان استعداد برتر، هر سال از بین دانشجویان برتر دانشگاه های دولتی در تاریخ های معین اقدام به جذب دانشجویان استعداد برتر می کند. دانشجویان تا یک سال پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی می توانند بدون شرکت در آزمون سراسری در رشته های مرتبط با رشته فارغ التحصیلی شان و در صورت پذیرش دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

 کارشناسی ارشد در دانشگاه صنعتی شیراز

وزارت علوم و فناوری و تحقیقات هر ساله آیین نامه هایی تحت عنوان پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد منتشر می کند و به اطلاع داوطلبان می رساند. این دانشگاه برای سایر دانشجویان ممتاز دوره کارشناسی، برای ورود به دوره کارشناسی ارشد از بین داوطلبان واجد شرایط اقدام به جذب دانشجویان ممتاز و برتر می کند. این دانشگاه در تاریخ های معینی به داوطلبان امکان می دهد که مدارک مورد نیاز دانشگاه برای رشته های مورد پذیرش را در سایت اصلی آپلود کنند. دانشگاه مدارک وارد شده را بررسی و در صورت قبولی در شرایط دانشجویان را برای شروع تحصیل به مصاحبه حضوری دعوت می کند.

 دانشگاه صنعتی شیراز تا چه رتبه ای می پذیرد؟

 بسیاری از داوطلبان قبل از ورود به دانشگاه های دولتی برتر در ایران لازم است که از آخرین رتبه های قبولی در دانشگاه ها اطلاع داشته باشند. با اطلاع از رتبه قبولی سال های گذشته داوطلبان می توانند با دید بازتری اقدام به انتخاب رشته و شهر پس از اعلام قبولی مرحله اول کنند. دانشگاه صنعتی شیراز در رشته های مهندسی، مدیریت و ... هر سال اقدام به جذب دانشجو با رتبه های برتر می کند. طبق بررسی های انجام شده آخرین رتبه پذیرفته شده در رشته برق این دانشگاه در منطقه یک دارای رتبه 3699، منطقه 2 رتبه 3545، منطقه 3 رتبه 1696 بوده است. همچنین آخرین رتبه پذیرفته شده در دانشگاه در رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کامپیوتر رتبه منطقه 1 رتبه 3734، منطقه 2 رتبه 2148 و منطقه 3 رتبه 1254 بوده است. در صورتی که شیرازی هستید و یا علاقه مند به تحصیل در شیراز هستید و حد نصاب رتبه قبولی برای پذیرش دراین دانشگاه را نیاورده اید می توانید یکی از رشته های دانشگاه شیراز را انتخاب کنید. برای اطلاع از رتبه دقیق رشته های مختلف این دانشگاه می توانید از پلت فرم استادیو را بخوانید و از نظرات دانشجویان این دانشگاه کمک بگیرید.

دانشگاه صنعتی شیراز چه رشته هایی دارد؟

یکی از بزرگ ترین دانشگاه های دولتی در ایران و به ویژه در جنوب کشور، دانشگاه صنعتی شیراز است که در حال حاضر 1810 دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های مختلف دارد. این دانشگاه برای رشته های مختلف اقدام به تأسیس دانشکده های مجزا و مجهز کرده که همگی دارای آزمایشگاه ها و کارگاه های مجهز و به روز هستند. در حال حاضر این دانشگاه دارای دانشکده های زیر است:

 • دانشکده مهندسی برق و الکترونیک
 • دانشکده مکانیک و هوا فضا
 • دانشکده مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات
 • دانشکده مهندسی شیمی
 • دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست
 • دانشکده مهندسی و علم مواد
 • دانشکده ریاضی
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده شیمی
 • گروه مهندسی صنایع

کلیه این دانشکده ها در 32 رشته تحصیلی هر ساله دانشجو می پذیرد که در این بین 4 رشته مربوط به مقطع تحصیلی دکتری، 23 رشته تحصیلی مربوط به مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و 5 رشته مربوط به دوره کارشناسی می باشد. دانشگاه صنعتی در رشته های زیر دانشجو می پذیرد:

 • مهندسی برق و الکترونیک (گرایش های مهندسی برق الکترونیک، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق کنترل، مهندسی الکترونیک مخابرات در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا)
 • مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات (گرایش شبکه کامپیوتری و مهندسی نرم افزار در سه مقطع تحصیلی)
 • مهندسی نفت و گاز
 • مهندسی شیمی (مهندسی گاز، مهندسی شیمی، شیمی تجزیه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا)
 • مهندسی مکانیک و هوا فضا (مهندسی مکانیک، تبدیل انرژی، طراحی کاربردی، آئرودینامیک در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا)
 • مهندسی عمران (مهندسی خاک و پی، مهندسی زلزله، سازه های هیدرولیکی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا)
 • مهندسی صنایع (در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا)
 • ریاضی (گرایش های ریاضی کاربردی، ریاضی محض، معادلات دیفرانسیل و آنالیز عددی، تحقیق در عملیات، آنالیز ریاضی، آنالیز عددی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا)
 • مهندسی فیزیک (گرایش فیزیک فتونیک، فیزیک اتمی مولکولی، حالت جاده و ماده چگالی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا)

اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی شیراز

در افزایش و ارتقاء سطح علمی دانشگاه عوامل زیادی از جمله به کارگیری از اساتید بر جسته در ایران، تأثیر زیادی داشته است. در این دانشگاه اساتید هیئت علمی برتر در ایران که همگی از فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر در ایران هستند، استخدام شده و مشغول تدریس هستند. اساتید دانشگاه صنعتی شیراز به دانشجویان امکان انجام پژوهش های علمی و عملی را برای کسب تجربه و آزمون و خطا فراهم می کنند. از جمله اساتید برتر در این دانشگاه که مقالات علمی معتبری را در سطح داخلی و بین المللی منتشر کرده اند، اساتید فرهیخته زیر هستند:

 • خانم دکتر مرضیه احمد زاده (گروه آموزشی مهندسی فناوری اطلاعات)
 • آقای دکتر محسن اسلامی (گروه آموزشی مهندسی برق و الکترونیک)
 • آقای دکتر رسول امینی (گروه آموزشی مهندسی مواد)
 • خانم دکتر سمیه بهروز (گروه آموزشی شیمی)
 • آقای دکتر سید محمد بینش (گروه آموزشی مهندسی عمران)
 • خانم دکتر صدیقه جاهدی (گروه آموزشی ریاضی)
 • آقای دکتر محمد جواد مهدی پور (گروه آموزشی ریاضی)
 • دکتر سید حسن عصائی (گروه آموزشی مهندسی مکانیک و هوا فضا)

 امکانات دانشگاه صنعتی شیراز

دانشجویان و داوطلبان زیادی قبل از پذیرش در دانشگاه و ثبت نام و انتخاب رشته در مرحله دوم پس از قبولی، لازم است که از امکاناتی که دانشگاه به دانشجویان ارائه می دهد، اطلاعات کامل داشته باشند. یکی از امکاناتی که دانشگاه صنعتی شیراز در اختیار دانشجویان خود قرار داده و در لیست امکانات دانشگاه صنعتی اصفهان هم قرار دارد این است که برای دانشجویان فراهم کرده امکان مطالعه پایان نامه و مقالات دانشجویان گذشته به صورت آنلاین و از طریق کتابخانه دیجیتال است. با این وجود دانشجویان می توانند برای آشنایی بیشتر با موضوعات تخصصی و انجام پژوهش های حرفه ای می توانند از این طریق اقدام کنند. علاوه بر این دانشکده های تخصصی این دانشگاه به دانشجویان امکان آزمون و خطا و انجام آزمایش ها و پژوهش های تخصصی را می دهد. یکی از دلایل موفقیت و ارتقاء سطح این دانشگاه انجام پژوهش های علمی و چاپ نشریات، کتاب و مجلات تخصصی است.

کتابخانه دانشگاه صنعتی شیراز

کتابخانه مرکزی دانشگاه صنعتی شیراز یکی از بهترین و بزرگ ترین کتابخانه در دانشگاه های جنوب کشور است که در حال حاضر بیشتر از 30 هزار جلد کتاب با زبان فارسی و لاتین و بیشتر از 2000 هزار جلد کتاب مرکز و 1200 پایان نامه برتر و مطرح در ایران دارد. همچنین برای دانشجوبان امکان جستجو و مطالعه پایان نامه های دانشجویان قبلی را به صورت آنلاین می دهد تا با موضوعات پژوهش ها آشنا شده و برای انجام پژوهش های جدید ایده به دست می آورند.

علاوه بر این نشریات مختلف در حوزه های متعدد مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و ... چاپ کرده که در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. ساختمان کتابخانه مرکزی این دانشگاه ظرفیت گنجایش 140 نفر دانشجو را دارد که در دو طبقه مجزا برای دانشجویان پسر و دانشجویان دختر ساخته شده و در اختیار آنان قرار گرفته است. دانشجویان به صورت آنلاین می توانند کتاب های مورد نظر خود را جهت امانت گرفتن از طریق سامانه پورتال کتابخانه (http://lib.sutech.ac.ir/) رزرو کنند.

خوابگاه دانشگاه صنعتی شیراز

برخی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شیراز از شهرها و شهرستان های دیگر در این دانشگاه تحصیل می کنند و غیر بومی هستند، به همین دلیل اطلاع از وضعیت خوابگاه های این دانشگاه اهمیت زیادی دارد. این دانشگاه جهت رفاه و اسکان دانشجویان غیر بومی خوابگاه های مجزا برای دانشجویان پسر و دختر احداث و راه اندازی کرده است. این خوابگاه ها در محوطه دانشگاه واقع شده که رفت و آمد و خرید برای دانشجویان دشوار نباشد. خوابگاهی که برای دانشجویان پسر تعبیه شده در 4 ساختمان مجزا به نام بلوک مدرس، بلوک رازی، بلوک ابن سینا و بلوک چمران می باشد و ظرفیت اسکان 430 دانشجو را دارد. این خوابگاه به سالن مطالعه، مرکز کامپیوتر، سالن تلویزیون، فضای سبز، فضای ورزشی و بوفه مجهز شده است.
خوابگاه های تعبیه شده برای دانشجویان دختر نیز در دو بلوک جداگانه به نام بلوک یاس و بلوک نرگس ساخته شده که ظرفیت اسکان 190 دانشجو را دارد. این خوابگاه نیز دارای فضای سبز، زمین ورزشی برای بسکتبال و والیبال، سالن مطالعه، سالن تلویزیون و ... است. دانشجویان لازم است که قبل از شروع ترم تحصیلی اقدام به رزرو خوابگاه کنند. دانشجویان مقطع تحصیلی کارشناسی حداکثر 8 ترم معادل 4 سال، دانشجویان کارشناسی ارشد حداکثر 4 ترم معادل دو سال و دانشجویان دکتری حداکثر 8 ترم معادل 4 سال می توانند در خوابگاه اسکان داشته باشند.

وضعیت خوابگاه متاهلی دانشگاه صنعتی شیراز

برخی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شیراز، زوج های متاهلی هستند که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند. برای این دانشجویان غیر بومی نیز خوابگاه های متاهلی احداث شده که امکان اسکان به زوج های دانشجو را می دهد. در حال حاضر سه خوابگاه برای زوج های دانشجو ساخته شده که ظرفیت پذیرش و اسکان 100 خانوار را دارد. این دانشجویان نیز لازم است قبل از شروع ترم تحصیلی اقدام به رزرو خوابگاه های متاهلی کنند. این خوابگاه ها نیز امکانات مجهز و ویژه ای برای زوج های دانشجو دارد.

 • کیفیت آموزش
 • فضا و امکانات
 • اساتید
 • نظم اداری
 • دسترسی
 • کیفیت دروس ارائه شده
 • اعتبار علمی پژوهشی
 • کیفیت کتابخانه
 • کیفیت غذای سلف
 • کیفیت بوفه
 • فضای سبز
 • پارکینگ
 • اینترنت
 • امکانات ورزشی
 • بار علمی
 • اخلاق و رفتار
 • تجربه‌ی انتخاب واحد
 • پاسخگویی بخش اداری
 • سرویس رفت‌و‌آمد به دانشگاه
 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
 • موقعیت شهری
معیار‌ها
 • کیفیت دروس ارائه شده
 • اعتبار علمی پژوهشی
 • کیفیت کتابخانه
 • کیفیت غذای سلف
 • کیفیت بوفه
 • فضای سبز
 • پارکینگ
 • اینترنت
 • امکانات ورزشی
 • بار علمی
 • اخلاق و رفتار
 • تجربه‌ی انتخاب واحد
 • پاسخگویی بخش اداری
 • سرویس رفت‌و‌آمد به دانشگاه
 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
 • موقعیت شهری

اصلاحات درخواستی کاربران

دیدگاه‌ها
11 اردیبهشت، 1402
 • 0
 • 0
 • میانگین امتیاز
 • کیفیت آموزش
 • فضا و امکانات
 • اساتید
 • نظم اداری
 • دسترسی
16 تیر، 1400
 • 0
 • 0
 • میانگین امتیاز
 • کیفیت آموزش
 • فضا و امکانات
 • اساتید
 • نظم اداری
 • دسترسی
24 دی، 1399
 • 0
 • 0
 • میانگین امتیاز
 • کیفیت آموزش
 • فضا و امکانات
 • اساتید
 • نظم اداری
 • دسترسی
03 آذر، 1399
 • 0
 • 0
 • میانگین امتیاز
 • کیفیت آموزش
 • فضا و امکانات
 • اساتید
 • نظم اداری
 • دسترسی

دانشگاه خیلی خوبیه از هر نظر  خوب اگه بخایم صادق باشیم استاد بد همه جا پیدا میشه. کادر آموزشی جوون و با کیفیتی داره  از دانشگاه شیراز انتقالی گرفتم ترم پیش معدلمم بالاست(۱۸.۴) و در کل خیلی راضی هستم،خیلی بهتر از دانشگاه شیرازه واقعا

22 مرداد، 1399
 • 0
 • 0
 • میانگین امتیاز
 • کیفیت آموزش
 • فضا و امکانات
 • اساتید
 • نظم اداری
 • دسترسی

اساتید دانشگاه صنعتی شیراز

طاهره بینازاده
دانشگاه صنعتی شیراز
جعفر زارعی
دانشگاه صنعتی شیراز
محمدحسین شفیعی
دانشگاه صنعتی شیراز
مرتضی علیزاده
دانشگاه صنعتی شیراز

گفتگو

تمامی حقوق متعلق به اُستادیو میباشد و هرگونه بهره برداری پیگرد قانونی دارد.